عزيز دولت آبادی «درويش»


معرفي:

آقاي دولت آباديعزير دولت آبادي «متخلص به درويش» فرزند موسي در نهم شهريور ماه 1301 در تبريز متولد شد پس از تكميل تحصيلات و اخذ درجه ليسانس در رشته ي ادبيات فارسي و علوم تربيتي در سال 1322 شمسي وارد خدمت آموزش و پرورش شد. به سال 1330 دوباره به ادامه ي تحصيل همت گماشت. استادان وقت  هيات نظارت دكتراي ادبيات فارسي: بديع الزمان فروزانفر، دكتر صورتگر، دكتر كني، پس از مصاحبه و مشاوره با ادامه ي تحصيل موافقت كردند، ولي بدليل مشكلات شخصي و اداري از جمله عدم موافقت وزارت فرهنگ وقت مجبور به ترك تحصيل از مقطع تحصيلي دكترا گرديد و به مطالبعه و تحقيق و تدريس در شهر تبريز ادامه داد.

وي در سال 1335 به عنوان اولين رئيس كتابخانه ملي تبريز منصوب شد و در سال 1344 مسئوليت كتابخانه تربيت را بر عهده گرفت.

ايشان در سال 1353 بازنشسته شده و بيشترين اوقات فراغت خود را به تأليف و تصحيح متون و دواوين شعرا و تنظيم مقالات و گاهي به سرودن شعر گذرانيدند.  كشف محل مقبرة‌الشعرا ، تصحيح و چاپ ديوان كمال خجندي براي نخستين بار در ايران از جمله اقدامات ارزشمند تحقيقي ادبي وي به شمار مي رود.

 

تاليفات و تصحيحات:

  وي داراي تاليفات متعددي مي باشد كه عبارتند از:

1) «تذكره سخنوران آذربايجان» در دو مجلد به سال 1355_1357 شامل تراجم احوال و آثار 944 نفر سخنور آذربايجان

2) «سرايندگان شعر پارسي درقفقاز»
شامل تراجم احوال 228 شاعركه به سال 1370 توسط بنياد دكتر افشار در تهران چاپ شد. 

3) «تحفة درويش» 
مجموعه اي از اشعار وي شامل سه هزار بيت گزيده ي اشعار فارسي و تركي آذربايجاني و مجموعه ي سي و يك مقاله

4) تصحيح «ديوان كمال خجندي» 

5) تصحيح «ديوان خيالي بخارايي»

6) «تصحيح روضه اطهار» تاليف ملا حشري تبريزي

وي داراي مقالات زيادي است كه در نشريات معتبر علمي كشور به چاپ رسيده اند. آقاي دولت آبادي در حال حاضر به كار تحقيق و تصحيح متون خطي و كتب چاپ سنگي ادامه مي دهد و عضو شوراي علمي - فرهنگي كتابخانه مركزي تبريز است.

 

مجيد هاشم زاده فرهنگ 


معرفي:
 

مجيد هاشم زاده فرهنگ به سال 1302 در محله چرنداب تبريز ديده به جهان گشود.
تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در تبريز طي كرد و با عشق مفرط به شعر و زبان فارسي و تركي (آذربايجاني) پس از طي مراحل مقدماتي موفق به اخذ ليسانس ادبيات فارسي از دانشسراي عالي تبريز شد. و همزمان فعاليت آموزشي خود را در مراكز آموزشي تبريز آغاز كرد. در سال 1338 جهت گذراندن دوره عالي كتابداري برگزيده و به مدت 9 ماه به كشور فرانسه اعزام شد. از سال1337 تا 1343 به پيشنهاد رئيس آموزش و پرورش وقت به سمت رياست كتابخانه ملي تبريز منصوب و در سال 1353 پس از سي سال خدمت صادقانه به فرهنگ اين مرز و بوم به مقام بازنشستگي نائل شد.

وي به سال 1363 در بيمارستان ايرانشهر تهران در پي حمله قلبي دار فاني را وداع گفت

 

غلامرضا طباطبائي مجد

معرفي:


غلامرضا طباطبائي مجد در سال 1328 در شهر تبريز به دنيا آمد. تحصيلات ابتدائي و دبيرستان را در تبريز به پايان رساند. او در سال 1353 به اخذ مدرك ليسانس در رشته كتابداري از دانشگاه تبريز نايل شد. 

از سال 1355 تا خرداد 1357 كتابدار كتابخانه تربيت تبريز بود. و از سال 1357 تا خرداد 1374 بعنوان كتابدار و مسئول كتابخانه ملّي تبريز مشغول انجام وظيفه شد. 

تصحيحات


وي از سال 1362 شروع به فعاليت فرهنگي و تصحيح و تحشيه نسخ خطي كرد كه حاصل آن تعدادي كتاب و مقاله علمي است كه عبارتند از:

1. سفرنامه فرهاد ميرزاي قاجار (سفرنامه مكه)
2. منشات فرهاد ميرزاي قاجار
3. الفتوح (تاريخ پنجاه سال صدر اسلام)
4. گلشن مراد (تاريخ زنديه) تاليف غفاري كاشاني 
5. ايران در روزگار شاه اسماعيل و شاه طهماسب (تاريخ صفويه)
6. تاريخ محمدي (تاريخ قاجار)محمد ساروي 
7. اكبر نامه (تاريخ هند، اكبر شاه گوركاني) در چهار مجلد از ابوالفضل ناگوري 
8. زندگاني امام حسين (ع) (بخشي از ابو الفتوح)
9. اطلاعات عمومي زرين (چهار مجلد)
10. روضه الصفويه (تاريخ صفويه ) دو جلد 
11. صفوة الصفا (اقوال و احوال شيخ صفي الدين اردبيلي)
12. تاريخ و جغرافياي دارالسطنه تبريز، نادر ميرزاي قاجار
13. قراردادها و عهد نامه هاي دوره قاجار
14. ارغنون (مقالات محمد علي تربيت)
15. مجالس العشاق (تذكره عرفا)
16. مقالات حاج حسين نخجواني 
17. درد طلب 
18. خاتون گنجينه (رمان) ترجمه : سعيد محمداردوبادي 
19. رجال آذربايجان در عصر مشروطيت 
20. داستان دوستان (تذكره شعرا و ادبا)
21. خمسه نامي (مثنويهاي عشقي محمد صادق نامي مورخ زنديه)

مقالات چاپ شده

1. تحديد حدود سيستان و بلوچستان، (فرهنگ ايران زمين ،ش 21)
2. رفع يك اتهام از مؤلف روضه الصفويه (نامواره افشار،ج 5)
3. تقي زاده اف (مجله آينده) 

        

        

 

احمدطبري


معرفي:


احمد طبري در سال 1325 در شهر ساري متولدشد دوران تحصيلي دبستان و دبيرستان را در شهر ساري گذراند و پس از كسب موفقيت در كنكور وارد دانشگاه تبريز شد. و در دانشكده ادبيات و علوم انساني در رشته تاريخ ثبت نام كرد. در سال 1349بعد از فارغ التحصيل شدن از دانشگاه خدمت مقدس سربازي را با درجه ستوان دومي در شهر ساري به پايان رساند. و در آبان 1351 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر وقت در آمد. و در اداره كل فرهنگ هنر مازندران (ساري ) فعاليت فرهنگي خودش را آغاز كرد. و مشاغل زير را عهده دار شد.

ــــ كارشناس علوم اجتماعي
ــــ مسئول امور باستانشناسي و فرهنگ و آمار
ــــ رئيس اداره امور اداري و عمومي 
ــــ رئيس اداره نگارش وامور كتابخانه ها
ــــ معاون اداره كل فرهنگ و هنر مازندران 
ــــ سرپرست اداره كل فرهنگ مازندران در دوران انقلاب اسلامي ايران

سپس به آذربايجان شرقي منتقل شد و مسئوليت كتابخانه عمومي شهر را بر عهده گرفت. در سال1373 رياست كتابخانه ملّي تيريز به وي واگذار شد. در طول خدمت در كتابخانه ملّّي تبريز علاوه بر انجام امور محوله، كتابي تحت عنوان: نظري بر كتابخانه ملّي تبريز «گنجينه كتب خطي» را تدوين و به چاپ رساند. همچنبن ويرايش كتاب فهرست نسخ خطي اهدايي حاج حسين نخجواني را كه استاد فتحي مجد به رشته تحرير درآورده بود انجام داده و در كليه فهرست كتب چاپي و چاپ سنگي اهدايي حاج آقا نخجواني آقاي احمدي زاويه را ياري داد. وي در سال 1380 به افتخار بازنشستگي نايل آمد. او هم اكنون در تبريز اقامت دارد.

 

 

محمد محمد پور

معرفي:
آقاي محمدپور
محمد محمد پور در سال 1347 در شهر سلماس آذربايجان غربي در يك خانواده مذهبي متولد شد. وي تحصيلات ابتدايي خود را تا مقطع دبيرستان در اين شهر به پايان رساند. او با آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران اسلامي براي مشاركت در صيانت از مرزهاي ميهن اسلامي،‌ به عنوان بسيجي داوطلب، عازم مناطق عملياتي شد و در طول دفاع مقدس در مقاطع مختلف و در عمليات هاي گوناگون شركت جست. وي در عمليات كربلاي 5  در شلمچه  مجروح گرديد.

 با پايان جنگ تحميلي‏، وي وارد فعاليتهاي فرهنگي شد و در سال 1369 موسسه علمي، فرهنگي و هنري هجرت سلماس را با همراهي تعدادي از دوستانش پايه گذاري كرد.  وي در سال 1379دوره فيلمسازي را به مدت يك سال با موفقيت به پايان رساند و در سال 1371 وارد دانشگاه تبريز شد. ا و در سال 1374 در رشته روانشناسي باليني از اين دانشگاه فارغ التحصيل گرديد.  و از سال 1375 در دانشگاه علوم پزشكي تبريز به عنوان موسس و مسئول و مشاور مركز مشاوره و راهنمايي دانشجويي مشغول به كار شد. او براي مدتي در آموزش و پرورش به عنوان مشاور به تدريس اشتغال داشت. در سال 1376 به استخدام رسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در آمد و در اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي مشغول به كار شد.

در بدو ورود به اداره كل، به عنوان مدير روابط عمومي منصوب گرديد و اين واحد را براساس آموزه ها و مفاهيم علمي ساماندهي و سازماندهي كرد.  

 راه اندازي سامانه گوياي روابط عمومي اداره كل با عنوان شبكه پيام فرهنگ و هنر و طراحي و ايجاد نرم افزار بانك اطلاعات از فعاليتهاي وي در زمان تصدي مسئوليت روابط عمومي است.

وي با پايان عمليات احداث كتابخانه مركزي تبريز و انتقال كتابخانه ملي تبريز به اين مجموعه، با ابلاغ مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي به رياست كتابخانه مركزي منصوب شد.

وي تحقيقات متعددي در زمينه هاي روانشناسي و مسائل فرهنگي و اجتماعي دارد كه از ميان آنها مي توان به موضوعات زير اشاره كرد:  

تحقيقات:

                تحقيق پيرامون نقاشي و فرايند رشد كودك
         بررسي وابستگي بين IQ و SQ در كودكان استثنايي
         بررسي نقش اسناد دروني در در تعاملات اجتماعي كودكان و نوجوانان
         نظرسنجي از بازديد كنندگان نمايشگاه كتاب، نقاشي و عكس كودك و نوجوان
         بررسي مقايسه اي بهداشت رواني از ديدگاه دين و روانشناسي
         نقش نگرش مذهبي در كاهش استرس
         نقش عزت نفس در توسعه فرهنگي
         بررسي تاريخي كتاب و كتابخانه در آذربايجان
         تعدادي داستان كوتاه و بلند و فيلمنامه اشاره كرد

        بررسي نقش سازمان يابي در بهبود حافظه

 

 


برگشت