دائرةالمعارف شهر تبريز

www.tabrizinfo.com

 

 

 

 

 

      نام و نام خانوادگی:

شادمهر عقیلی

      محل و سال تولد:

تبريز1351   شمسی

      محل سکونت فعلی:

کانادا

      عرصه فعاليت:

خواننده موسيقی پاپ

      امکان ارتباط:

 

 

 

 

 

بيوگرافی:

 

 

 

 
شادمهر عقيلی متولد 1351 - تهران ( اصليت تبريز ) ، ملقب به سلطان پاپ ، در يک خانواده شش نفری رشد کرد . پدر شادمهر که يکی ار جانبازان جنگ بود ، با نوازنده شدن و البته خواننده شدن وی مخالف بود . زيرا شادمهر بنا به گفته برادر و مادرش ساعتهای بسيار زيادی را به طور مداوم و بدون استراحت و تغذيه مناسب در اتاقک کوچک کنار حياط به تمرين موسيقی میپرداخت .

 پدر شادمهر در سال ۱۳۷۶ به شهادت رسيد .علاوه بر پدر شادمهر دو تن ديگر از برادران شادمهر نيز در طول دوران جنگ تحميلی به شهادت رسيدند . برادر بزرگ شادمهر ، دکتر محمد تقی عقيلی مشوق اصلي شادمهر در امر فراگيری و ادامه موسيقی بود . که همه دوستداران و هواداران شادمهر ميدانند ، محمد تقی بود که با خريد يک ويلن اسباب بازی در دوران کودکی کاشف استعداد شادمهر شد .

شادمهر از سن ۵ سالگی بنا به تشويق برادر بزرگ خود موسيقی را با ساز ويلن ، آغاز کردد . از ۱۰ سالگی شروع به فراگرفتن پيانو نمود ، کمتر از ۱۵ سال داشت که نواختن گيتار را آغاز کرد . استاد سماک که از اساتيد و صاحبنظران موسيقی و همچنين از مدرسين هنرستان موسيقی تهران بودند به برادر شادمهر ( محمد تقی ) گفته بودند که : من ميبينم روزهايی را که شادمهر بی رقيب خواهد شد و در موسيقی حرف اول را بزند . شادمهر موفق شد در طول مدت کمتر از بيست و پنج سال ، نواختن ۱۰ ساز را به طور تخصصی فرا گيرد .

اولين ترانه ای که شادمهر خوند ، قطعه ای به نام معبود بود ، ترانه بعدی "قسمت نشد"  نام داشت که شادمهر برای دو برادر شهيد خود خواند .

آلبومهای شادمهر که تاکنون به بازار عرضه شده ، عبارتند از :

۱ : بهار من ( بی کلام - ايران ) بهار ۱۳۷۶

۲ : نغمه های مشرقی ( بی کلام - ايران ) ۱۳۷۶

۳ : مسافر ( بی کلام ) زمستان ۱۳۷۷

۴ : دهاتی ( ايران - بعد از انتشار اين آلبوم بود که شادمهر از طرف صاحبنظران و با تاييد مردم سلطان موسيقی پاپ لقب گرفت ) ارديبهشت ۱۳۷۸

۵ : فريبا ( ايران - بعد از انتشار و پخش در بازار ، مجوز اين آلبوم باطل شد و شمار زيادی از اين آلبوم را از بازار جمع کردند . علت باطل شدن مجوز اين آلبوم اين بود که چند ملودی معروف اين آلبوم از جمله آسمونی به فاصله کمی از پخش آن ، توسط شهياد خواننده لوس انجلسی اجرا و شادمهر متهم به ارتباط با خوانندگان لس آنجلسی و فروختن ملوديهايش به آنان شد . ) تابستان ۱۳۷۹

۶ : پر پرواز ( ايران - ملودی های فيلم پر پرواز که اولين کار بازيگری شادمهر نيز محسوب ميشود . ) تابستان ۱۳۸۰

۷ : شب برهنه ( ايران - تنها ملوی فيلم سينمايی شب برهنه که دومين کار بازيگری شادمهر نيز محسوب ميشود . )

۸ : آدم و حوا ( ايران - کانادا ) تابستان ۱۳۸۱

۹ : خيالی نيست ( کانادا ) زمستان ۱۳۸۱

۱۰ : فال قهوه ( کانادا ) بهار ۱۳۸۲

شادمهر در تاريخ ۲۸ فروردين ۱۳۸۱ به خاطر بی مهری ها و عدم همکاری مسئولين ارشاد و توقيف دوساله آلبوم "آدم و حوا" و مسکوت ماندن ملوديهايش به کانادا مهاجرت کرد ، وی همواره در مصاحبه هايی که در کانادا انجام داده ، اعلام کرده است که هيچ گاه ارزشهايم را زير پا نميگذارم ، که هوادارانم ناراحت شوند .

کالجی به نام يونيون ( يکی از بزرگترين کالجهای موسيقی جهان ) در کانادا ميباشد ،که اين کالج يک دوره شش ماهه برای ورودی دارد و در انتهای شش ماه يک آزمون برگذار ميشود که آزمون ورودی اين کالج ميباشد. شادمهر عقيلی هم به عنوان يکی از قبول شدگان اين کالج بود . به عنوان تنها ايرانی قبول شده ( چون بيشتر قبول شدگان اين کالج اسپانيايی يا آمريکايی هستند)  که اين افتخاری برای ما است .

برگرفته از سايت:

Z7.pesianblog.com

برگشت به ليست