دائرةالمعارف شهر تبريز

www.tabrizinfo.com

 

 

 

 

 

      نام و نام خانوادگی:

دكتر جواد غفورزاده نوبر

      محل و سال تولد:

تبريز1310  شمسی

      محل سکونت فعلی:

تهران

      عرصه فعاليت:

علوم پزشگی

      امکان ارتباط:

 

 

 

 

 

بيوگرافی:


دكتر جواد غفورزاده نوبر، استاد پيشكسوت رشته زنان دانشگاه علوم پزشكي تهران در سال گذشته به عنوان استاد نمونه و پيشكسوت در دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزيده و مورد تقدير و تشويق قرار گرفت.
وي در اين رابطه اظهار كرد: اين نكته براي من شگفت‌انگيز بود كه با وجود آنكه من هميشه به كار خودم مشغول بودم و فعاليت اجتماعي چنداني نداشتم، باز هم عده‌اي با وجدان و قدرشناس هستند كه نمي‌گذارند حق بعضي كاملا پايمال شود و من از صميم قلب از تمامي آنان سپاسگذاري مي‌كنم.
خبرنگار سرويس آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در راستاي معرفي و تقدير از خدمات و تلاش علمي اهالي علم، گفت‌وگويي را با اين استاد انجام داد كه ذيلا مي‌آيد.
استاد غفورزاده نوبر استاد پيشكسوت رشته زنان دانشگاه علوم پزشكي تهران كه در سال ‌١٣١٠ در محله نوبر تبريز متولد شده است، اظهار كرد: پدرم تاجر بازار تبريز بود و از آنجايي كه ساده، بي ريا و درستكار بود كسب و كارش رونق چنداني نداشت.
داد و فريادهاي مرحوم اديب مدير مدرسه و سخت‌گيريهاي شديد ناظم، سوال و جوابهاي مشكل با مرحوم ميرزا محمودخان پرورش و ضرب و شتم و سيلي‌هاي بي دليل حاجي ميرزا علي، آقاي سلطاني معلم عربي خاطرات دوران دبستان دكتر غفورزاده بود كه به گفته خودش فراموش‌نشدني است و لذتي هم ندارد.
وي دوران دبيرستان را در دبيرستان فردوسي تبريز و در محضر اساتيدي چون مرحوم دكتر روشن ضمير، مرحوم قاضي طباطبايي، اعلم الهدي و بينش پور عالم گذرانده است.
دكتر غفورزاده نوبر در حين تحصيلات متوسطه به رشته شيمي و ادبيات علاقمند شد و علاوه بر كار در بازار، بعدازظهر و شبها را در دانشكده ادبيات آنوقت تبريز و در محضر اساتيدي چون دكتر جرجاني و ترجاني‌زاده مرحوم گذراند. وي در يك سفر كوتاه به تهران در كنكور عمومي دانشكده پزشكي آن شركت كرد و از بين هزاران شركت كننده نفر دوازدهم شد.
وي افزود: خواستم وارد رشته داروسازي شوم كه بنا به توصيه يكي از بزرگان و عقلاي خانواده، مرحوم آقاي بزرگي وارد دانشكده پزشكي شدم. در دانشكده پزشكي تهران حال و هواي خوبي نداشتم. تقريبا تنها و گوشه گير بودم.
در حين تحصيل در دانشكده تهران از ميان تمام درسها به رشته پاتولوژي يا آسيب شناسي علاقه بسياري پيدا كردم و شيفته آن شدم، چرا كه اين رشته از لحاظ باليني و در زير ميكروسكوپ حرف آخر را مي‌زد.
وي افزود: روزي در زير زمين دانشكده پزشكي تهران حضور استاد وارسته مرحوم دكتر كمال الدين آرمين رسيدم و گفتم من از بين درسهاي مختلف به اين رشته علاقه پيدا كرده‌ام اجازه دهيد كه اوقات فراغت از كلاسهاي درس دانشكده در محضر شما باشم. اين استاد عاليقدر و درويش مسلك از جاي خود بلند شد و ميكروسكوپي پيدا كرد و روي يك سكو در زير زمين آزمايشگاه گذاشت بمن گفت بنشين و شروع كن.
در طي گذراندن دوره انترني در بخش زنان و مامايي، دكتر صالح به من پيشنهاد كرد كه پس از اتمام انترني در بيمارستان زنان شروع بكار كنم. با وجود ترديدي كه داشتم قبول كردم و مرا به سمت دستيار رسمي استخدام كرد.
در طي دو سال كه به سمت دستيار رسمي جراحي زنان و مامايي در بيمارستان زنان دانشگاه تهران مشغول كار بودم ، فعاليت در آزمايشگاه آسيب شناسي دانشكده پزشكي را نيز به صورت دستيار افتخاري ادامه دادم و پس از آن در امتحان رييس درمانگاهي بيمارستان زنان قبول شدم.
در سال ‌١٣٤١ به سمت رييس درمانگاه با حق آموزش، از سال ‌١٣٤٢ به سمت متصدي بخش و از سال ‌١٣٤٦ به سمت رييس بخش جراحي بيمارستان زنان منصوب شدم. در تاريخ ‌٨/٨/١٣٤٦ به رتبه دانشياري بيماريهاي زنان و مامايي دانشكده پزشكي دانشگاه تهران ارتقا يافتم. به مدت يك سال از طرف دانشگاه تهران بورس براي مطالعه در خارج دريافت كردم و در دانشگاه كوئينزبلفاست و دانشگاه لندن مشغول شدم و مقاله‌اي درباره تغييرات اسميرواژينال در حين حاملگي و زايمان كه جنبه تحقيقي داشت به كمك دكتر ويليس و گرام هارلي نگاشتم كه در مجله زنان و مامايي آمريكا در سال ‌١٩٦٧ منتشر گرديد.
همچنين مقاله‌هايي راجع به گونادوبلاستوما با همكاري دكتر كريمي نژاد، راجع به سرطان نادر دهانه رحم، آبستني داخل رباط پهن تا پايان دوره حاملگي، پرولاپسوس رحم به علت تومور شكم،فيستول‌هاي ادراري و عمل فيستول حالب از راه مهبل نگاشتم.
شايان ذكر است، شركت در كنگره‌ها و بازآموزيهايي متداول دهه اخير، ارايه سخنراني‌ و مقاله در مورد زايمانهاي مشكل، آبسه لگن، فيستولهاي ادراري تناسلي زنان، نشانه‌ها زايمان طبيعي و غير طبيعي، سرطان فرج، مشكلات مربوط به شيوع عمل سزارين، ديستوسي شانه، تشخيص باليني ديستوسي‌ها، ‌معماي كيست تخمدان، نكاتي از سرطان پستان كه متخصص زنان و مامايي بايست بداند، نقش جواب بافت شناسي آندومتر در معالجات بيماران، دردهاي حاد و مزمن لگن در زنان، عوارض داروهاي ضداستروژن در دستگاه تناسلي زنان و بالاخره مساله سزارين و شركت در بيش از ‌١٢ ميزگرد در كنگره‌هاي زنان و مامايي برخي از فعاليتهاي علمي وي بوده است.
وي مي‌افزايد: از سال ‌١٣٥٢ به سمت رييس بخش جراحي زنان و مامايي بيمارستان داريوش كبير سابق و شريعتي فعلي و مدير گروه جراحي زنان و مامايي مشغول به خدمت بودم و با درخواست خود در سال ‌١٣٥٩ بازنشسته شدم. به هر حال پس از آن نيز رابطه علمي خود را با مراكز دانشگاهي و محافل علمي محفوظ نگه داشتم.
دكتر غفورزاده نوبر با اشاره به موفقيتهاي خود در طول دوره طبابت، گفت: در اوايل كار در بيمارستان زنان بيماران زيادي كه مبتلا به فيستول‌هاي مجاري تناسلي بودند مرا تحت تاثير قرار داد كه به ياري خدا به كمك كتاب يوسف محفوظ مصري و به كار بردن روشهاي او و كمك از ساير منابع كم كم نتايج خوبي از درمان جراحي اين بيماران مخصوصا از طريق پايين و بدون باز كردن شكم بدست آوردم.
در آن زمان و تا حدود ‌١٥ سال پيش تعداد مبتلايان به فيستولهاي بسيار بزرگ مجراي تناسلي كه به علت زايمان‌هاي مهبلي بسيار مشكل و طولاني ايجاد مي‌شد بسيار زياد بود، ولي خوشبختانه به دليل ايجاد امكانات و تسهيلات مدتي است كه از اينگونه بيماران كمتر ديده مي‌شود .

***
دوران طبابت

دكتر غفورزاده نوبر با اشاره به برخي از خاطرات دوران طبابت خود، اظهار كرد: چند سال پيش مادري را پيش من آوردند كه ‌٢٥ سال قبل در نتيجه زايمان بي‌اختياري ادرار پيدا كرده بود و همان موقع عمل كرده بودند و نتيجه نداشته است. شوهرش او را رها كرده بود و اين زن يگانه فرزند خود را با مشكلات فراوان بزرگ كرده بود فرزند او در كار آزمايشگاه استخدام شده بود و مادرش را بيمه كرده بود. او مادر را پيش من آورد و گفت شنيدم شما در اين قسمت كار مي‌كنيد و به اين بيمار مي‌توانيد كمك كنيد. من قبول كردم و به كمك باري تعالي اين بيمار را عمل كردم و نتيجه مثبت داشت. بعدها روزي كه به ديدن من آمده بود گفت پس از ‌٢٥ سال كه با اشكال فراوان خودم را پاك نگاه داشته و با عجله نمازم را خوانده بودم كه آلوده نشده نماز تمام بشود، اينك ديگر با راحتي خيال وضو مي‌گيريم و نمازم را بدون نگراني مي‌خوانم و شما را دعا مي‌كنم.
خاطرات زيادي از بعضي نتايج درماني غير منتظره دارم كه فراموش شدني نيست. يك مورد زن ‌٣٥ ساله‌اي بود كه مدتي به علت خونريزي رحمي تحت درمان بوده و چون با درمان هورموني و كورتاژ رحم نتيجه‌اي عايد نشده بود قرار بود رحم برداري شود، خونريزي رحمي اين بيمار يك ترشح سفيد مايل به خاكستري و شديدا آلوده به خون بود درست شبيه آنكه گچ را با آب و خون مخلوط كرده باشند. بافت شناسي آندومتر ضايعه بخصوصي نشان نداده بود. در عكسبرداريهاي مختلف يك كانون مشكوك به سل در ريه ديده شد. پس از رسيدگي‌هاي ضروري بوسيله همكاران متخصص در بيمارستان درآباد معالجه شد و نه تنها رحم برداري نگرديد بلكه حامله شد و دختري بدنيا آورد كه بسيار سالم وخوش سيما است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با تقدير از اساتيدي كه تا كنون وي را تحت تاثير قرار داده‌اند از مرحوم دكتر مهدي آذر، دكتر محمد قريب، دكتر كمال الدين آرمين، و دكتر سيد عبد المحمود ضيا شمسا نام برد كه همگي بر حمت ايزدي پيوسته‌اند.
وي ادامه مي دهد: از ميان شاگردهاي من كه سواد و شخصيت وآلائي داشت و اگر من به او به عنوان يك معلم چند بخيه ياد دادم او بمن درس اخلاق و رفتار با بيمار و دلسوزي و خدمت و مهرباني آموخت و در واقع استاد من بود، روانشاد خانم دكتر سيمين كامياب است كه همه او را خوب مي‌شناختند. متاسفانه زودتر از موقع از دنيا رفت.
دكتر غفور زاده نوبر با اشاره به تجربيات خود، خاطرنشان كرد: ناهنجاريهاي مادرزادي در شمال غرب و آذربايجان شايعتر است. بدكاري تخمدان و ناباروريهاي مربوط به آن بيشتر شمالي هستند. از بين سرطانها تومرهاي تخمدان در مملكت ما دست‌وپاگيرتر است، چرا كه هميشه دير تشخيص داده مي‌شود. سرطان دهانه رحم در مملكت ما زياد شايع نيست چرا كه باورهاي مذهبي و محدوديتهاي امور جنسي در بهداشت آن قسمت موثر است.

وي با اشاره به نامه‌هاي تشكر و تقدير از طرف مردم عادي و مقامات دانشگاهي در طي دوران خدمت خود، گفت: يك بار لوح تقدير در سال ‌٧٩ در هشتمين كنگره باروري و ناباروري دانشگاه تهران گرفته‌ام. سال ‌٨٢ براي اينجانب سالي آرامش بخش و تسكين دهنده‌اي بود. در روز بزرگداشت پزشك از طرف سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي بعنوان پزشك نمونه انتخاب شدم و در كنگره بين‌المللي انجمن جراحي زنان و مامايي سال ‌١٣٨٢ ايران نيز به عنوان پيشكسوت انتخاب و مورد لطف و محبت قرار گرفتم و سرانجام در جلسه دانشگاه علوم پزشكي تهران براي تقدير از ‌١٤ استاد پيشكسوت برگزيده سال ‌٨٢ تقدير شدم.
دكتر غفور زاده نوبر اين استاد پيشكسوت دانشگاه علوم پزشكي تهران در رابطه با وضعيت آموزش عالي كشور، اظهار كرد: وضعيت آموزش پزشكي در سالهاي اخير با پيشرفت زيادي روبرو بوده است. دانشجويان فعلي نسبت به دانشجويان گذشته از وضعيت بهتري برخوردارند و با دسترسي به اطلاعات علمي روز دنيا و تسلط به زبان انگليسي پيشرفت مي‌كنند.
وي با اشاره به وضعيت مطلوب دانشجويان پزشكي، تصريح كرد: زماني كه در كنگره‌هاي دهه اخير شركت مي‌كنم شاهد توانمندي دانشجويان هستم به گونه‌اي كه سوالهايي مي‌پرسند كه مشكل مي‌توان آنان را سير و قانع كرد.
وي با رد ادعاي برخي كه وضعيت علمي كشور را عقب مي‌دانند، اظهار كرد: به عنوان مثال در بيماريهاي قلب در سطحي هستيم كه ديگر نيازي به اعزام بيمار به خارج از كشور وجود ندارد.
وي كمبود استاد به تعداد دانشجو را يكي از معضلات دانست و گفت: مسئوليت آموزش پزشكي بايد بر عهده وزارت بهداشت باشد. چرا كه نيازهاي مملكت از جمله نياز به نيروي متخصص، رشته‌هاي خاص و غيره در تخصص وزارت بهداشت است.
اين استاد پيشكسوت، فعاليت و عملكرد پزشكان جوان در بيمارستانهاي دولتي را مورد تقدير قرار داد و گفت: كارهايي كه در حال حاضر توسط پزشكان جوان و با استفاده از روشهاي نوين صورت مي‌گيرد واقعا قابل تقدير است.
دكتر غفور زاده نوبر با اشاره به طرح پذيرش جنسي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور گفت: با وجود اينكه طي سالهاي اخير تعداد پذيرفته شدگان دختر بيشتر بوده است ولي اين به معناي عدم صلاحيت پسران نيست، بلكه دليل عمده آن احساس مسئوليت پسران براي ورود سريعتر به بازار كار و در نتيجه تمايل كمتر براي ورود به دانشگاه است. بنابراين يك عده از پسران خود به خود حذف شده و در نهايت آمار تعداد دختران پذيرفته شده بالا مي‌رود.
انتهاي پيام

برگرفته از ايسنا

‌٠٨/٠٣/١٣٨٣    ساعت خبر 09:50:16   كد خبر :8302-04196

 

برگشت به ليست