دائرةالمعارف شهر تبريز

www.tabrizinfo.com

 

 

 

 

 

    نام و نام خانوادگی:

ماشااله رزمی

   محل   و سال تولد:

  تبريز  1327

   محل سکونت فعلی:

پاريس- فرانسه

   عرصه فعاليت:

ژئو پلیتیک و ناسیونالیسم

   امکان ارتباط:

 

 

 

 

 

بيوگرافی:

…………………………

من درسال 1327  در یک خانواده زحمتکش بدنیا آمده ام پدرم کشاورز بود و من هفت ساله بودم که پدرم فوت کرد . تمام دوران کودکی و نوجوانی من در محله حکم آباد تبریز گذشته است . بعد ازگرفتن دیپلم ریاضی مدتی دانشجوی کشاورزی بودم ولی بعلت مشکل مالی نتوانستم ادامه تحصیل بدهم و به سربازی رفتم .

من در سال 1346 توسط مناف فلکی تبریزی که فامیل بودیم به یک محفل سیاسی - فرهنگی پیوستم که صمد بهرنگی از چهره های شاخص آن بود این محفل بعدا به شاخه تبریز فدائیان خلق تبدیل شد و من در بهار سال 1350 هنگامیکه در مازندران سپاهی دانش بودم توسط ساواک دستگیر شدم و یکسال در زندان ماندم .

بعد از آزادی از زندان وارد مدرسه عالی راه آهن شدم و ضمن تحصیل در رشته ارتباطات فنی در راه آهن کار کردم . در اسفند ماه سال 1352 دوباره دستگیر شدم و باتهام همکاری با مرضیه احمدی اسکوئی از رهبران فدائیان خلق به دهسال زندان محکوم شدم و تا انقلاب 1357 در زندان ماندم .

با باز شدن درهای زندان همراه با دیگران آزاد شدم و بعنوان یک مبارز حرفه ای در انقلاب شرکت کردم و در بهار سال 1358 به راه آهن بازگشتم و در راه آهن تبریز مشغول بکار شدم . در سال 1364  از ایران خارج شدم و در سال 1365 به پاریس آمدم و همراه خانواده ام مقیم پاریس شدم .

من در ایام مهاجرت ضمن تلاش برای امرار معاش همواره به کار تحقیق و روزنامه نگاری مشغول بوده ام و موفق شدم تحصیلات خودرا در روزنامه نگاری تکمیل کنم مطالعات من دررشته ژئو پلیتیک و ناسیونالیسم است و تاکنون بیش از یکصد مقاله در باره این موضوعات نوشته ام که بزبان های ترکی ، فارسی ، فرانسه و انگلیسی منتشر شده اند . یکی از کارهای تحقیقی من بنام « آذربایجان و جنبش طرفداران شریعتمداری » در سال 2000 میلادی در سوئد بصورت کتاب چاپ شده است .

……………….

     آثار : (لطفاء روی عنوانها کليک کنيد.)

*      تجربه پذیرش فدرالیسم در سودان

 

 

برگشت به ليست